Запуск сервісу “1С:ЕДО” в комерційну експлуатацію

1С УКРАЇНА № 2017- 1120

27.04.2017

Інформація для користувачів і партнерів

Запуск сервісу “1С:ЕДО” в комерційну експлуатацію

В інформаційному листі № 2016-1041 від 30.12.2016 р. було оголошено про поетапний запуск сервісу “1С:ЕДО”: для всіх користувачів сервісу “1С:Звіт” був безкоштовно доданий електронний документообіг первинними документами з контрагентами. Багато користувачів сервісу “1С:Звіт” почали отримувати рахунки/акти в електронному вигляді від таких компаній, як ПАТ “Укртелеком”, ПрАТ “Київстар”, підприємства водоканалу та ін., а також почали обмін первинними документами зі своїми контрагентами, які використовують сервіс “1С:Звіт”, MEDoc і Сота.

Цим листом ми повідомляємо про виділення електронного документообігу в окремий сервіс “1С:ЕДО” та початок його комерційного розповсюдження з 1 травня 2017 року.

“1С:ЕДО” – це сервіс 1С:ІТС для користувачів програмних продуктів “1С:Підприємство”, за допомогою якого можна обмінюватися будь-якими електронними документами зі своїми контрагентами. Тісна інтеграція сервісу “1С:ЕДО” з типовими конфігураціями “1С:Підприємства” дозволяє обмінюватися між контрагентами рахунками, актами виконаних робіт і товарними накладними безпосередньо з конфігурацій “1С:Підприємство” без створення зовнішніх файлів.

Сервіс “1С:ЕДО” надає такі можливості:

 • створення первинних документів за існуючими шаблонам безпосередньо у сервісі “1С:ЕДО”;
 • вивантаження рахунків, актів виконаних робіт і товарних накладних з типових конфігурацій “1С:Підприємство” у сервіс “1С:ЕДО” натисканням однієї кнопки без використання проміжних файлів та додаткових обробок (пряма інтеграція);
 • створення первинних документів за існуючими шаблонам безпосередньо у сервісі “1С:ЕДО”;
 • підписання, шифрування та відправка документів контрагентам-користувачам, які використовують сервіс “1С:ЕДО”, а також програми M.E.Doc і Сота, по прямому з’єднанню або за поштовим з’єднанням через транзитний сервер СДО (сервер документообігу), або засобами електронної пошти;
 • отримання від своїх контрагентів, які використовують сервіс “1С:ЕДО” або програми M.E.Doc чи Сота, електронних документів;
 • завантаження із сервісу “1С:ЕДО” у типові конфігурації “1С:Підприємство” рахунків, актів виконаних робіт і товарних накладних натисканням однієї кнопки без використання проміжних файлів та додаткових обробок (пряма інтеграція).

Сервіс “1С:ЭДО” дозволить зекономити час та кошти, позбувшись необхідності роздруковувати та видавати (надсилати поштою) паперові копії бухгалтерських документів своїм контрагентам.

Звертаємо увагу, що з 01.05.2017 р. у сервісі “1С:Звіт” буде відключено безкоштовне використання сервісу електронного документообігу за винятком обміну податковими документами, який як і раніше залишається доступним у сервісі “1С:Звіт”.

Вартість договорів на сервіс “1С:ЕДО”

З 27.05.2017 р. можна придбати такі договори на сервіс “1С:ЕДО”:

Вид договору Рекоменд. роздрібна ціна, грн. з ПДВ 20%
1С:ЕДО. Основне підключення (вартість за 1 місяць) 51
1С:ЕДО. Додаткове підключення (вартість за 1 місяць) 51
Перехід на мережеве використання сервісу “1С:Звіт” або “1С:ЕДО” (разовий платіж, для кожного підприємства) 360

Умови оформлення договорів на сервіс “1С:ЕДО”

Договір на сервіс “1С:ЕДО” може оформити будь-який користувач основної поставки “1С:Підприємства”, який зареєстрував її у правовласника.

На один реєстраційний номер основної поставки “1С:Підприємства” можна оформити тільки один договір “1С:ЕДО. Основне підключення”. У разі оформлення договору на сервіс “1С:ЕДО” необхідно обов’язково вказати реєстраційний номер основної поставки “1С:Підприємство” і код (ЄДРПОУ або ДРФО) користувача.

У разі необхідності підключення декількох організацій до сервісу “1С:ЕДО”, облік для яких ведеться за допомогою однієї основної поставки, слід оформити договір “1С:ЕДО. Додаткове підключення”. Він може бути оформлений тільки додатково до договору “1С:ЕДО. Основне підключення” і тільки на термін до закінчення дії основного договору. Вартість оплати розраховується виходячи з терміну дії основного договору і вартості договору “1С:ЕДО. Додаткове підключення” на 1 місяць.

Для оформлення договору користувачам рекомендуємо звертатися до Центрів супроводу або до сертифікованих сервісних партнерів (http://1c.ua/ua/firm/partner/service/), а також до інших партнерів 1С:Франчайзі (http://1c.ua/ua/firm/partner/franch/).

Користувачі сервісу “1С:Звіт”, у разі придбання доступу до сервісу “1С:ЕДО”, отримують інтегровану систему електронної звітності та документообігу з єдиним інтерфейсом.

Особливості оформлення договорів на сервіс “1С:ЕДО”

 1. Основний договір на сервіс “1С:ЕДО” можна оформити на термін від 1 до 12 місяців.
 2. У разы наявності у користувача доступу до сервісу “1С:Звіт”, рекомендуємо перший раз оформити доступ до сервісу “1С:ЕДО” на термін до закінчення дії сервісу “1С:Звіт”. Надалі, рекомендуємо продовжувати обидва сервісу на однаковий термін для спрощення адміністрування.
 3. Договір “1С:ЕДО. Додаткове підключення” можна оформити тільки додатково до договору “1С:ЕДО. Основне підключення” і тільки на термін до закінчення дії договору “1С:ЕДО. Основне підключення”. Якщо під час подачі заявки на оформлення цього договору буде зазначено період менше або більше, ніж термін дії основного договору, що залишився, то термін договору на додаткове підключення до сервісу “1С:ЕДО” буде автоматично приведений у відповідність з періодом основного договору і вартість буде розрахована виходячи з відкоригованого терміну.

Наприклад, якщо термін основного договору закінчується через 6 місяців, а у заявці зазначено значення 5 або 7 місяців, то під час реєстрації термін дії “1С:ЕДО. Додаткове підключення” буде автоматично змінено на 6 місяців.

 1. Вартість договору на поточний місяць залишається незмінною незалежно від дати оформлення договору.
 2. За наявності у користувача мережевого доступу до сервісу “1С:Звіт” не потрібно повторне придбання переходу на мережеве використання для сервісу “1С:ЕДО” – під час активації “1С:ЕДО” сервіс відразу буде працювати у мережевому режимі.

Інтеграція сервісу 1С:ЕДО з типовими конфігураціями “1С:Підприємства”

На дату початку комерційного використання сервісу “1С:ЕДО” повна інтеграція буде реалізована в наведених нижче типових конфігураціях:

 • 1С:Бухгалтерія 8 для України, редакція 1.2, починаючи з версії 1.2.41;
 • 1С:Підприємство 8. Управління торговим підприємством для України, редакція 1.2, починаючи з версії 1.2.42.

Надалі список конфігурацій, які підтримують інтеграцію з сервісом “1С:ЕДО”, буде розширюватися.

Сервісне обслуговування

Сервісне обслуговування сервісу “1С:ЕДО” здійснюється у періоді дії договору обслуговуючою компанією, а також лінією консультацій компанії “1С-СЕД”:

Оновлення сервісу “1С:ЕДО” і засобів інтеграції сервісу з “1С:Підприємством” виконуються окремо.

Сервіс “1С:ЕДО” можна оновити двома способами:

 • Спосіб 1. Програма з певною періодичністю автоматично перевіряє наявність оновлень на сайті http://www.1c-sed.com.ua. Запустити пошук оновлень також можна вручну в програмі з меню “Сервіс” – “Оновити програму”.
 • Спосіб 2. Користувач самостійно може завантажити актуальне оновлення з сайту http://1c-sed.com.ua/texts.php?idd=16, а потім встановити його.

У всіх перерахованих способах під час запуску оновлення, всі дії зі встановлення виконуються автоматично.

Оновлення засобів інтеграції сервісу “1С:ЕДО” з типовими конфігураціями “1С:Підприємства” здійснюється у вигляді випуску оновлень типових конфігурацій. Нові поновлення надаються користувачам через сервіс “1С:Оновлення програм” (https://portal.1c.eu/applications/4/).

Перед початком роботи

Ознайомтесь з правовими аспектами використання електронного документообігу, які наведені у Додатку до поточного інформаційного листа.

Рекомендуємо користувачам додати у договори зі своїми контрагентами пункт про нову схему обміну первинними документами з таким формулюванням:

“Сторони погоджуються, що рахунки, акти і накладні за послуги або товари, які отримані за цим Договором, будуть надані виключно в електронному вигляді, складені відповідно до чинного законодавства про електронні документи, електронний документообіг і електронний цифровий підпис, із заповненням усіх обов’язкових реквізитів і накладанням електронного цифрового підпису уповноваженої особи та печатки”.

Якщо договір був підписаний раніше, то рекомендується внести зазначені зміни, підписавши додаткову угоду.

 

Додаток

Правові аспекти використання електронного документообігу

Чинним законодавством України передбачено створення та обмін первинними документами в електронному вигляді. Оформлення таких документів регламентують такі законодавчі акти:

Закони України “Про електронні документи та електронний документообіг” (далі – Закон №851) та “Про електронний цифровий підпис” встановлюють основні організаційно-правові основи електронного документообігу, використання електронних документів, правовий статус електронного цифрового підпису і регулюють відносини у сфері використання електронного цифрового підпису.

Статтею 207 Цивільного кодексу України визначено, що “правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони”. Використання електронного підпису при вчиненні правочинів допускається у випадках, встановлених законом.

Статтею 5 Закону №851 визначено, що електронний документ – це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа.

Так, відповідно до статті 6 Закону №851, електронний підпис є обов’язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора та/або підписанта електронного документа іншими суб’єктами електронного документообігу.

Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Статтею 14 Закону №851 встановлено, що електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб’єктів електронного документообігу. Використання електронного документа у цивільних відносинах здійснюється згідно із загальними вимогами вчинення правочинів, встановлених цивільним законодавством.

Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі – Закон №996), первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов’язкові реквізити, визначені цим пунктом, зокрема, посади осіб, які відповідальні за здійснення господарської операції і правильність її оформлення та особистий підпис або інші дані, що дозволяють ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

При цьому, пунктом 2.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 р. під № 168/704, встановлено, що первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються в бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

У той же час, пунктом 3 Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 р. №1452, органи державної влади застосовують електронний цифровий підпис для вчинення угод за участю інших юридичних та фізичних осіб лише за наявності у них посилених сертифікатів відкритих ключів.

Тобто, органи ДФС України можуть укладати договори, що визначають їх взаємовідносини у сфері електронного документообігу, зокрема, визнання електронного цифрового підпису платників податків або посадових осіб платників податків, тільки за умови використання ними посилених сертифікатів відкритих ключів.

Пунктом 6 статті 9 Закону №996 встановлено, що, у разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації, підприємство зобов’язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів в межах їх повноважень, передбачених законами.

У той же час, пунктом 85.2 статті 85 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що платник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов’язані з предметом перевірки. Такий обов’язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Крім того, пунктом 85.8 статті 85 ПКУ встановлено, що посадова (службова) особа контролюючого органу, що проводить перевірку, у випадках, передбачених цим ПКУ, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що відносяться до предмету перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).

Аналогічно, пунктом 85.4 статті 85 ПКУ встановлено, що при проведенні перевірок посадові особи контролюючого органу мають право отримувати від платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об’єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов’язкових платежів), порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно зі статтею 12 Закону №851 перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису.

В абзаці 6 статті 7 Закону №851 визначено, що копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством.

Порядок засвідчення наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 680.

З огляду на викладене, контрагенти можуть здійснювати ведення в електронному вигляді документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування (податкових зобов’язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (подання їх до органу державної фіскальної служби, зокрема, при проведенні перевірки) за умови дотримання платником податків вимог, визначених законодавством, а саме:

 • такі документи будуть підписуватися електронним цифровим підписом, посилений сертифікат якого надано платником податків до органу державної фіскальної служби відповідно до договору про визнання електронних документів, укладеного з органом державної фіскальної служби;
 • при проведенні перевірок посадові особи органу державної фіскальної служби будуть отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що відносяться до предмету перевірки.

Слід зазначити, що пунктом 44.1 ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Тобто, невиконання платником податків зазначених у законодавстві вимог до первинних документів та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, які ведуться в електронному вигляді, необхідних для їх визнання контролюючими органами, є підставою для невизнання їх підтверджуючими документами такими органами.